Rejestr zmian
Szczegóły informacji
OBWIESZCZENIE KOMISARZA WYBORCZEGO W ZIELONEJ GÓRZE I z dnia 9 kwietnia 2024 r. o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa lubuskiego
Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2024-04-11 14:53:57 przez Marcin Rzepa
Akapit nr - brak tytułu
gm. Międzyrzecz
OBWIESZCZENIE
KOMISARZA WYBORCZEGO
W ZIELONEJ GÓRZE I
z dnia 9 kwietnia 2024 r.
o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa lubuskiego
KOMISARZA WYBORCZEGO
W ZIELONEJ GÓRZE I
z dnia 9 kwietnia 2024 r.
o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa lubuskiego
[WYCIĄG]
Na podstawie art. 168 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408) Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze I podaje do publicznej wiadomości wyniki wyborów do rad na obszarze województwa lubuskiego, przeprowadzonych w dniu 7 kwietnia 2024 r.
Część I
Dane zbiorcze
Dane zbiorcze
Rozdział 1.
Dane ogólne
Dane ogólne
1. Wybory przeprowadzono do 95 rad, z czego:
1) do 82 rad gmin, z tego:
a) do 74 rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców,
b) do 8 rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców;
2) do 12 rad powiatów;
3) do Sejmiku Województwa Lubuskiego.
2. Wybierano łącznie 1528 radnych, z czego:
1) 1286 radnych rad gmin, z tego:
a) 1110 radnych w gminach do 20 tys. mieszkańców,
b) 176 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców;
2) 212 radnych rad powiatów;
3) 30 radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego.
3. Wybrano łącznie 1528 radnych, z czego:
1) 1286 radnych rad gmin, z tego:
a) 1110 radnych w gminach do 20 tys. mieszkańców,
b) 176 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców;
2) 212 radnych rad powiatów;
3) 30 radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego.
4. Wybory przeprowadzono w 1191 okręgach wyborczych.
5. We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
6. Głosowanie przeprowadzono w 1111 okręgach wyborczych.
7. Głosowania nie przeprowadzono w 80 okręgach wyborczych, w których liczba zarejestrowanych kandydatów była równa lub mniejsza od liczby radnych wybieranych w tych okręgach wyborczych. W związku z tym 80 radnych uzyskało mandaty bez głosowania.
8. Głosowanie przeprowadzono w 900 obwodach głosowania.
Rozdział 2.
Wybory do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców
Wybory do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców
1. Wybory przeprowadzono do 74 rad gmin do 20 tys. mieszkańców, w których utworzono 1110 okręgów wyborczych.
2. Wybierano 1110 radnych spośród 3027 kandydatów zgłoszonych przez 321 komitetów wyborczych, w tym 294 komitety wyborcze wyborców utworzone jedynie w celu zgłoszenia kandydatów na radnych do rady gminy w gminie do 20 tys. mieszkańców.
3. Wybrano 1110 radnych.
4. Wybory przeprowadzono w 1110 okręgach wyborczych.
5. We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
6. Głosowanie przeprowadzono w 1030 okręgach wyborczych.
7. Głosowania nie przeprowadzono w 80 okręgach wyborczych, w których zgłoszono jedną listę kandydatów. W związku z tym 80 radnych uzyskało mandat bez głosowania.
8. Głosowanie przeprowadzono w 606 obwodach głosowania.
9. Uprawnionych do głosowania było 405777 osób, w tym 51 obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi lub obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
10. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 207935 osobom.
11. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 207837 osób, to jest 51,22% uprawnionych do głosowania.
12. Głosów ważnych oddano 202117, to jest 97,25% ogólnej liczby głosów oddanych.
13. Głosów nieważnych oddano 5720, to jest 2,75% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 1370, to jest 23,95% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 4350, to jest 76,05% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska skreślonego kandydata oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Rozdział 3.
Wybory do rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców
Wybory do rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców
1. Wybory przeprowadzono do 8 rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, w których utworzono 33 okręgi wyborcze.
2. Wybierano 176 radnych spośród 1488 kandydatów zgłoszonych na 211 listach kandydatów przez 35 komitetów wyborczych.
3. Wybrano 176 radnych.
4. Wybory przeprowadzono w 33 okręgach wyborczych.
5. We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
6. Głosowanie przeprowadzono w 33 okręgach wyborczych.
7. Głosowanie przeprowadzono w 279 obwodach głosowania.
8. Uprawnionych do głosowania było 324319 osób, w tym 10 obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi lub obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
9. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 152870 osobom.
10. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 152816 osób, to jest 47,12% uprawnionych do głosowania.
11. Głosów ważnych oddano 149213, to jest 97,64% ogólnej liczby głosów oddanych.
12. Głosów nieważnych oddano 3603, to jest 2,36% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list oddano 1636, to jest 45,41% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 1967, to jest 54,59% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Rozdział 4.
Wybory do rad powiatów
Wybory do rad powiatów
1. Wybory przeprowadzono do 12 rad powiatów, w których utworzono 43 okręgi wyborcze.
2. Wybierano 212 radnych spośród 1686 kandydatów zgłoszonych na 255 listach kandydatów przez 40 komitetów wyborczych.
3. Wybrano 212 radnych.
4. Wybory przeprowadzono w 43 okręgach wyborczych.
5. We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
6. Głosowanie przeprowadzono w 43 okręgach wyborczych.
7. Głosowanie przeprowadzono w 748 obwodach głosowania.
8. Uprawnionych do głosowania było 561688 osób.
9. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 280941 osobom.
10. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 280817 osób, to jest 50,00% uprawnionych do głosowania.
11. Głosów ważnych oddano 267125, to jest 95,12% ogólnej liczby głosów oddanych.
12. Głosów nieważnych oddano 13692, to jest 4,88% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list oddano 7749, to jest 56,60% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 5943, to jest 43,40% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Rozdział 5.
Wybory do Sejmiku Województwa Lubuskiego
Wybory do Sejmiku Województwa Lubuskiego
1. Dla przeprowadzenia wyborów do Sejmiku Województwa Lubuskiego utworzono 5 okręgów wyborczych.
2. Wybierano 30 radnych spośród 290 kandydatów zgłoszonych na 39 listach kandydatów przez 10 komitetów wyborczych.
3. Wybrano 30 radnych.
4. Wybory przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
5. We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
6. Głosowanie przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
7. Głosowanie przeprowadzono w 900 obwodach głosowania.
8. Uprawnionych do głosowania było 754269 osób.
9. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 371196 osobom.
10. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 371036 osób, to jest 49,19% uprawnionych do głosowania.
11. Głosów ważnych oddano 350842, to jest 94,56% ogólnej liczby głosów oddanych.
12. Głosów nieważnych oddano 20194, to jest 5,44% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list oddano 6662, to jest 32,99% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 13532, to jest 67,01% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Część II
Szczegółowe wyniki wyborów
Szczegółowe wyniki wyborów
Dział II
Wybory do rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców
Wybory do rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców
Rozdział 2.
Wybory do Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
Wybory do Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
Oddział 1.
Dane ogólne
Dane ogólne
1. Dla przeprowadzenia wyborów do Rady utworzono 4 okręgi wyborcze, w których łącznie wybierano 21 radnych.
2. Wybory przeprowadzono w 4 okręgach wyborczych.
3. Głosowanie przeprowadzono w 4 okręgach wyborczych.
4. Uprawnionych do głosowania było 18225, w tym 1 obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim lub obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
5. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 9028 osobom.
6. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 9028 osób, to jest 49,54% uprawnionych do głosowania.
7. Głosów ważnych oddano 8684, to jest 96,19% ogólnej liczby głosów oddanych.
8. Głosów nieważnych oddano 344, to jest 3,81% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 175, to jest 50,87% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 169, to jest 49,13% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
9. Warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów spełniły następujące listy:
1) lista nr 1 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ;
2) lista nr 5 KKW KOALICJA OBYWATELSKA;
3) lista nr 17 KWW KO TRZECIA DROGA LUBUSKIE;
4) lista nr 18 KWW AGNIESZKA OLENDER;
5) lista nr 19 KWW KATARZYNY BUDYCH;
6) lista nr 20 KWW SAMORZĄD 2030;
7) lista nr 21 KWW FORUM MIĘDZYRZECKICH INNOWACJI.
Oddział 2.
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
1. Okręg wyborczy nr 1 obejmujący 5 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 4144;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 1890 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 1890;
6) głosów ważnych oddano 1819;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― CIELOCH Marek;
b) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― FILUS Tadeusz Ignacy;
c) lista nr 18 ― KWW AGNIESZKA OLENDER uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― KUBISZEWSKI Robert Ludwik;
d) lista nr 19 ― KWW KATARZYNY BUDYCH uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― FLISIKOWSKA Teresa Lidia;
e) lista nr 21 ― KWW FORUM MIĘDZYRZECKICH INNOWACJI uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― TOCZYŃSKI Edward;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
2. Okręg wyborczy nr 2 obejmujący 5 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 4470;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 2291 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 2291;
6) głosów ważnych oddano 2219;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― SKRZEK Grzegorz Wiktor;
b) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― ZABOROWSKI Łukasz Jerzy;
c) lista nr 18 ― KWW AGNIESZKA OLENDER uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― OLENDER Agnieszka Małgorzata;
d) lista nr 19 ― KWW KATARZYNY BUDYCH uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― BUDYCH Katarzyna Ewa;
e) lista nr 21 ― KWW FORUM MIĘDZYRZECKICH INNOWACJI uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― SAWKA Anna Maria;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
3. Okręg wyborczy nr 3 obejmujący 5 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 4239;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 2064 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 2064;
6) głosów ważnych oddano 1985;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― URBANOWICZ Daniel;
b) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― BEŁZ Jacek;
c) lista nr 18 ― KWW AGNIESZKA OLENDER uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― KUBIK Michał;
d) lista nr 19 ― KWW KATARZYNY BUDYCH uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― CZOP Paweł Jan;
e) lista nr 21 ― KWW FORUM MIĘDZYRZECKICH INNOWACJI uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― CHMIELEWSKI Andrzej;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
4. Okręg wyborczy nr 4 obejmujący 6 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 5372, w tym 1 obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim lub obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 2783 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 2783;
6) głosów ważnych oddano 2661;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― SOBOLEWSKI Józef;
b) lista nr 17 ― KWW KO TRZECIA DROGA LUBUSKIE uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― MADZELAN Arkadiusz;
c) lista nr 18 ― KWW AGNIESZKA OLENDER uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― DUDA Artur Piotr;
d) lista nr 19 ― KWW KATARZYNY BUDYCH uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― KUSIK Marcin Łukasz;
e) lista nr 21 ― KWW FORUM MIĘDZYRZECKICH INNOWACJI uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― GALL Paweł,
― GÓRA Bartłomiej Stefan;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
Dział III
Wybory do rad powiatów
Wybory do rad powiatów
Rozdział 3.
Wybory do Rady Powiatu Międzyrzeckiego
Wybory do Rady Powiatu Międzyrzeckiego
Oddział 1.
Dane ogólne
Dane ogólne
1. Dla przeprowadzenia wyborów do Rady utworzono 4 okręgi wyborcze, w których łącznie wybierano 17 radnych.
2. Wybory przeprowadzono w 4 okręgach wyborczych.
3. Głosowanie przeprowadzono w 4 okręgach wyborczych.
4. Uprawnionych do głosowania było 43091.
5. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 22555 osobom.
6. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 22514 osób, to jest 52,25% uprawnionych do głosowania.
7. Głosów ważnych oddano 21246, to jest 94,37% ogólnej liczby głosów oddanych.
8. Głosów nieważnych oddano 1268, to jest 5,63% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 699, to jest 55,13% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 569, to jest 44,87% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
9. Warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów spełniły następujące listy:
1) lista nr 1 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ;
2) lista nr 5 KKW KOALICJA OBYWATELSKA;
3) lista nr 12 KWW AGNIESZKA OLENDER;
4) lista nr 13 KWW NASZ POWIAT GRUPA NIEZALEŻNYCH;
5) lista nr 14 KWW KO TRZECIA DROGA LUBUSKIE;
6) lista nr 16 KWW POWIAT DLA MIESZKAŃCÓW.
Oddział 2.
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
1. Okręg wyborczy nr 1 obejmujący 3 mandaty:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 7478;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 4449 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 4412;
6) głosów ważnych oddano 4019;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― BARSKI Piotr Krzysztof;
b) lista nr 12 ― KWW AGNIESZKA OLENDER uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― JASIONEK Tadeusz;
c) lista nr 16 ― KWW POWIAT DLA MIESZKAŃCÓW uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― KUŁAK Marcin Leszek;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
2. Okręg wyborczy nr 2 obejmujący 7 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 18280;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 9032 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 9032;
6) głosów ważnych oddano 8655;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― CIELOCH Dawid;
b) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― BUZAREWICZ-KOWAL Irena;
c) lista nr 12 ― KWW AGNIESZKA OLENDER uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― SIERPATOWSKI Marian;
d) lista nr 13 ― KWW NASZ POWIAT GRUPA NIEZALEŻNYCH uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― ŚNIEG Agnieszka,
― KRZYCH Robert Krzysztof;
e) lista nr 14 ― KWW KO TRZECIA DROGA LUBUSKIE uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― PLEWA Zofia Teresa;
f) lista nr 16 ― KWW POWIAT DLA MIESZKAŃCÓW uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― IZYDORCZYK-LEWY Ewelina Agnieszka;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
3. Okręg wyborczy nr 3 obejmujący 3 mandaty:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 8280;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 4685 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 4685;
6) głosów ważnych oddano 4435;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 13 ― KWW NASZ POWIAT GRUPA NIEZALEŻNYCH uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― ADAMSKI Piotr Ryszard;
b) lista nr 14 ― KWW KO TRZECIA DROGA LUBUSKIE uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― KURYŚ Mieczysław Józef;
c) lista nr 16 ― KWW POWIAT DLA MIESZKAŃCÓW uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― BANASZKIEWICZ Halina Maria;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
4. Okręg wyborczy nr 4 obejmujący 4 mandaty:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 9053;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 4389 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 4385;
6) głosów ważnych oddano 4137;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― SAWICKA Elżbieta Józefa;
b) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― ZABOROWSKI Bogusław Michał;
c) lista nr 16 ― KWW POWIAT DLA MIESZKAŃCÓW uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― HOŁOWNIA Lesław,
― ZAWIDZKI Maciej Sławomir;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
Dział IV
Wybory do Sejmiku Województwa Lubuskiego
Oddział 1.
Dane ogólne
Dane ogólne
1. Dla przeprowadzenia wyborów do Sejmiku utworzono 5 okręgów wyborczych, w których łącznie wybierano 30 radnych.
2. Wybory przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
3. Głosowanie przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
4. Uprawnionych do głosowania było 754269.
5. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 371196 osobom.
6. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 371036 osób, to jest 49,19% uprawnionych do głosowania.
7. Głosów ważnych oddano 350842, to jest 94,56% ogólnej liczby głosów oddanych.
8. Głosów nieważnych oddano 20194, to jest 5,44% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 6662, to jest 32,99% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 13532, to jest 67,01% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
9. Warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów spełniły następujące listy:
1) lista nr 1 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ;
2) lista nr 2 KWW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY;
3) lista nr 3 KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI;
4) lista nr 4 KKW LEWICA;
5) lista nr 5 KKW KOALICJA OBYWATELSKA.
Oddział 2.
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
1. Okręg wyborczy nr 1 obejmujący 7 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 180251;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 84507 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 84497;
6) głosów ważnych oddano 80784;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― PŁONKA Elżbieta Teresa,
― DAJCZAK Zofia Alicja;
b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― HALASZ Marek;
c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 4 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― SYNOWIEC Anna,
― HARASIMOWICZ Hubert Edward,
― WIERCHOWICZ Jerzy,
― GIERCZAK Tomasz Marek;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
2. Okręg wyborczy nr 2 obejmujący 6 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 146552;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 74635 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 74579;
6) głosów ważnych oddano 69406;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― MOTOWIDEŁKO Bogusław,
― JABŁOŃSKI Roman;
b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KOŁODZIEJ Zbigniew Jan,
― FEDKO Edward Jan;
c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― JABŁOŃSKI Marcin Artur,
― OSOS Irena;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
3. Okręg wyborczy nr 3 obejmujący 5 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 113281;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 53253 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 53227;
6) głosów ważnych oddano 50141;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KURZĘPA Jacek Sławomir,
― ARDELLI Tadeusz;
b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― CHINALSKA Anna;
c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― TURCZYNIAK Leszek Stanisław,
― DOWHAN Jarosław Grzegorz;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
4. Okręg wyborczy nr 4 obejmujący 6 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 161695;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 82239 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 82213;
6) głosów ważnych oddano 79231;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KOŚCIK Zbigniew,
― AST Jakub Mateusz;
b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― SIEMIŃSKI Tomasz;
c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 3 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― CIEMNOCZOŁOWSKI Sebastian Sylwester,
― MAKARSKA Alicja,
― KOTYLAK Sławomir Rafał;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
5. Okręg wyborczy nr 5 obejmujący 6 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 152490;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 76562 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 76520;
6) głosów ważnych oddano 71280;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― GOŚNIOWSKA-KOLA Małgorzata Barbara,
― WIECZOREK Andrzej Leszek;
b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― POLAK Elżbieta Olga;
c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 3 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― POTĘGA Grzegorz Michał,
― PALUCH-SŁOWIŃSKA Małgorzata Beata,
― GIZA Paweł Andrzej;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
Komisarz Wyborczy
w Zielonej Górze I
/-/ Robert Stefan Macholak